Facebook Twitter Email Pinterest

Aatu Hakalehdolla edessä ikimuistoinen viikko Jyväskylässä – “Mahtavaa tehdä MM-debyytti jo tänä vuonna”

25.07.2025 / Aatu Hakalehdon tiedotus

Tämän vuoden Flying Finn Future Star -kilpailun voittaja Aatu Hakalehto starttaa ensi viikolla uransa ensimmäiseen MM-ralliin Jyväskylässä.

Ralli SM -sarjan SM3-luokassa tällä kaudella kilpaileva Aatu Hakalehdolla on ollut kiireinen kesä. Rally4-luokitellulla Ford Fiestalla rallin SM-sarjassa kisaava Hakalehto voitti kesäkuun alussa AKK:n Flying Finn Future Star -kisan, ja palkintohan oli mitä mahtavin:  osallistuminen vuoden 2025 Secto Rally Finlandiin täydellisellä Rally3-kilpailupaketilla.

- Hieno mahdollisuus edessä ja innolla odotan tulevaa. Mahtavaa päästä tekemään MM-sarjaan debyytti jo tänä vuonna. Aika rento ja rauhallinen fiilis, ehkä se jännitys tulee sitten torstaina Harjulle lähtiessä, kertoo Hakalehto MM-debyytin kynnyksellä.

18-vuotiaan Ahveniston Autourheilijoita edustavan Hakalehdon ja kartturi Joonas Ojalan kesä on ollut rallin täyteinen. Siihen on sisältynyt ensimmäiset testikilometrit nelivetoautolla, tutustumista M-Sportiin Puolassa sekä paljon paperi- ja videosulkeisia.

- Ollaan Joonaksen kanssa kanssa käyty kilpailua ja siihen liittyviä asiota paljon läpi. Olemme myös saaneet kokeneimmilta kuskeilta hyviä vinkkejä ajamiseen ja siihen, miten kilpailussa edetä, kertoo Hakalehto, ja jatkaa:

⁠⁠M-sportin reissu Puolaan oli hyvä käydä ennen kilpailua. Tavattiin henkilöitä, joiden kanssa kilpailussa toimitaan, käytiin auton tekniikkaa ja kilpailun kulkua läpi.

Sorateiden Grand Prix ei päästä ketään helpolla, saatikka sitten ensikertalaisia. Hakalehdolle ei ennen MM-debyyttiä ehdi kertyä kisakokemusta nelivetokilpurista, mutta testejä on ajettu ihan hyvä määrä. Luotto omaan tekemiseen ja vauhtiin on vahva.

- Hyvä fiilis nelivetokalustosta kyllä, vaikka kokemusta ei ole liikaa. Siihen oli tosi helppo päästä sisään ja tällä hetkellä hierotaan aika pikkutarkkoja juttuja. Luotto omaan tekemiseen on korkea ja uskon, että olemme nopeita. Emme kuitenkaan ole ennen kilpailleet tällä kalustolle, joten tulostavoitetta on vaikea asettaa, toteaa Hakalehto.

Suomen MM-ralli, 31.7.-3.8.2025
Kilpailun kotisivut: https://sectorallyfinland.fi/

Lisätietoja Flying Finn Future Star -kilpailusta: https://www.rallism.fi/content/fi/1/982644/Flying%20Finn%20Future%20Star.html

Kuva: Merita Mäkinen

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 100 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 82 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 81 pistettä AlavUA (Rally2)
4. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 40 pistettä EMSC (Rally2)
5. Jari Liiten / Per Almkvist 40 pistettä S (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. Future SM-ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa